Raduje się serce!

By | Listopad 12, 2014
W dniach 7-11 listopada 2014 Hufiec ZHP Koronowo zorganizował szereg imprez związanych z obchodami Dnia Niepodległości. W dniach 7-9 listopada odbył się IV Zlot Niepodległości. 45 zuchów i harcerzy wzięło udział w imprezie mającej na celu krzewienie postaw patriotycznych i przygotowanie do obchodów Święta Niepodległości. We wtorek 11 listopada byliśmy obecni na Rynku w Koronowie organizując dla mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Niepodległości.

Zlot Niepodległości to impreza, która nawiązuje do tradycji obchodów 11 listopada i w tym roku wspaniale wpisała się w wytyczne propozycji programowej ZHP pn. „Raduje się serce”. Dla hufca tegoroczny  Zlot był czymś więcej – to podsumowanie realizacji programu „Profesjonalny Patriotyzm„, który już po raz czwarty realizowany jest przez hufiec z inicjatywy i przy wsparciu ze środków finansowych Gminy Koronowo.
Uczestnicy tegorocznego Zlotu wyruszyli na Szlak Piastowski i zwiedzili kolebkę Państwa Polskiego – Gniezno oraz unikalne w skali światowej zabytki kultury średniowiecza i stylu romańskiego w Strzelnie. W głowach nas wszystkich pozostaną na długo wspaniałe Drzwi Gnieźnieńskie w Bazylice prymasowskiej w Gnieźnie oraz niesamowita wizyta w Katedrze oraz Rotundzie Św. Prokopa w Strzelnie. Zabytki unikalne w skali światowej, wspaniałe świadectwo naszej kultury i zarazem rozwoju państwowości w tym czasie. Tego roczny Zlot to krótki kurs historii i niesamowita zabawa w jednym.
Trzeci dzień Zlotu spędziliśmy w Bydgoszczy. Po zwiedzaniu wystawy w Muzeum Wojsk Lądowych udaliśmy sie do hotelu Pod Orłem, gdzie co roku grypy rekonstrukcyjne przygotowują happening i atrakcje dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem zabawy były tańce w Sali Malinowej i radosne przygotowywanie kokard niepodległościowych.
Wielki finał współnego świętowania to obchody Dnia Niepodległości. Harcerze zorganizowali obchody 11 listopada na Rynku w Koronowie. Było wspólne biesiadowanie, patriotyczne gry i zabawy, odlewanie żołnierzyków z cyny i przygotowywanie kotylinów. Seniorka, druha Basia Kowalska przypomniała wszystkim zebranym, przez pryzmawt własnych wojennych doświadczeń, czym jest wolność, a całość wspaniale spinał dh hm Włodzimierz Domek, prowadząc imprezę i dbając o to, aby wszyscy poczuli na Rynku świąteczną atmosferę.
Byliśmy tam Razem dla Niepodległej!
—————-
Koronowo, 12 listopada 2014
W imieniu swoim i całej Komendy Hufca składam serdeczne podziękowania dla wszystkich zuchów i harcerzy za zaangażowanie w przygotowania oraz obecność na obchodach Dnia Niepodległości w Koronowie. Byliście wspaniali! Tegoroczne obchody pokazały jak wielka siła i potencjał tkwią w koronowskich harcerzach. Byliście przez 4 dni do dyspozycji hufca i całego miasta dając wzorowy przykład postępowania wszystkim obywatelom miasta oraz zaproszonym gościom. Jestem przekonana, że emanujące z was ciepło i radość z wykonywanego obowiązku na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników obchodów.
Druhowie Włodkowi dziękuję za to, że sam, z poczucia obowiązku i jednocześnie z nieukrywanym entuzjazmem i radością podjął się realizacji tego zadania. Wszystkim zuchom i harcerzom dziękuję za wyjątkową dysyscyplinę i oddanie z jakim podjęli postawione przed nimi wyzwanie.
Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
dh Daria Domek /pwd/
Komendant Hufca ZHP Koronowo
—————-
Do pobrania:
Pismo Komendantki Hufca 5/2014