Alek

By | Listopad 3, 2012

W 92 rocznicę urodzin Alka 5MKGKDSH Piorun rozpoczyna kampanię bohater i walkę o tytuł drużyny imienia Macieja Aleksego Dawidowskiego, ps. Alek.

Maciej Aleksy Dawidowski, ps. Alek, Kopernicki, urodzony 3 listopada 1920 r. w Drohobyczu, instruktor harcerski w stopniu podharcmistrza.

„Alek do matki przywiązany był bardzo silnie i starał się usunąć sprzed jej rąk każdy kłopot”- pisze Kamyk. Imię Aleksy odziedziczył po swoim ojcu, Aleksym Dawidowskim.

Jego akcje wymierzone przeciwko Niemcom należą do najbardziej brawurowych. Ściągał niemieckie flagi, uciekł z łapanki. Po tym, jak w lutym 1942 r. ściągnął niemiecką tablicę zasłaniającą polski napis na pomniku Kopernika, mieszczącym się przy głównym gmachu Komendy Policji, nadano mu honorowy pseudonim „Kopernicki”.

Niemcy postanowili zemścić się na warszawiakach i zdemontować pomnik Jana Kilińskiego, oczywiście Alek wyśledził miejsce ukrycia pomnika i następnego ranka na ścianie Muzeum Narodowego pojawił się napis: „Jam tu ludu W-wy – Kiliński Jan”. A na murach miasta pojawiły się budzące uśmiech napisy, skierowane oczywiście w stronę okupanta: „W odwet za zniszczenie pomnika Kilińskiego zarządzam przedłużenie zimy o 6 tygodni. Mikołaj Kopernik.”

Alek brał udział w Akcji pod Arsenałem dowodząc sekcją „granaty” w grupie „atak”, odbijając przyjaciela, Rudego. Został ranny, zmarł 30.03.1943 r., tego samego wieczoru co Janek. Dziś spoczywają w jednej mogile na Powązkach.

3 listopada 2012 r. – rozpoczęcie kampanii bohater przez 5 MKGKDSH „Piorun”.