„Lofry z Łęga”

By | Marzec 30, 2009

Byliście kiedyś na lofrach? I już widzę ten wielki znak zapytania na waszych twarzach. Na lofrach, na ksiutach.. na plotach. Tak poszwędać się.. połazić. No właśnie „łazik”. Ilu z was ma taką sprawność? Łazik to po kociewsku „Lofer”. Dlaczego piszemy o Kociewiu?  Wypadałoby poznać miejsce, które zamierzamy odwiedzić w weekend.

Zmagania rajdowe zaczynają się w piątek. Będzie można szportować, łordzić, klatrować, futrować, pewnie i dulczyć, rychtować i szaszrować.* Może te sformułowania pochodzące z gwary kociewskiej wydają wam się obce, ale inne przeniknęły żywo do naszego języka. Stwierdzenia takie jak rychło w czas, jo, sznytka (chleba) czy tam gdzie gapy (wrony) zawracają to równiez kalki z kociewskiego.

Kociewie jest to region obejmujący swoim obszarem tereny od Świecia, aż po Starogard Gdański i Tczew. Wieś Łąg do Kociewia także przynależy. Łąg leży w województwie pomorskim, w powiecie Chojnickim, w gmienie Czersk (zaledwie 17 km od znanego już niektórym z Was Fojutowa i 70 km od Koronowa).

koronowo-g

Źródło: google.maps

Pierwsze ślady osadnictwa w Łęgu pochodzą z epoki żelaza. Odnalezione groby skrzynkowe z piaskowca datuje się na lata 650 – 100 przed naszą erą. W okolicy można było odnaleźć nawet i starsze świadectwa historii ziemi – tzw. kamienne kręgi w Starzyskach i Złym Mięsie. Do dziś zachowały się kręgi w pobliskich Odrach. Znalezisko może nie jest tak imponujące jak Stonehenge, jednak  kręgi są śladem pradziejów pomorza. Wszystko wskazuje na to, że Łąg znajdował się nad brzegiem jeziora i były tam idealne warunki do osadnictwa.

Pierwsze dokumenty mówiące o lokacji wsi datowane są na wiek XIV i okres panowania krzyżackiego. W roku 1354 sołtysi Tomasz i Hieronim otrzymali 60 włok ziemi. Łąg znalazł się na szlaku handlowym (bursztynowym), dobrze się rozwijał, miał nawe własne karczmy i „hotel” (niejaka Sucha Buda).

Włoka jest to dawna jednostka powierzchni gruntu, równa ok. 30 morgom. Za jedną morgę uznawano obszar, który można było zaorać jednym zaprzęgiem w ciągu dnia. W praktyce przekładało się to na trochę ponad pół współczesnego hektara.

Oprócz pojęcia hektar, dziś posługujemy się także miarą w arach. Hektar  (w skrócie „ha”) to kawałek powierzchni o wymiarach 100 x 100 m, czyli 10.000 m2. Z kolei 1 ar (1a)  to pole powierzni o wymiarach 10 x 10 m, czyli 100 m2. Tak więc 100 arów daje nam 1 hektar.

Łąg ma bardzo ciekawe położenie geograficzne. Znajduje się w sercu Borów Tucholskich, u stóp Pomorza. Okolica obfituje w liczne jeziora. Pierwsza z wielu atrakcji na rajdzie to „Trasa 10 jezior”. Myślę, że może okazać się wielkim zaskoczeniem dla jej uczestników.

W Łęgu znajduje się odnowiony Zespół Szkół. Tamtejsza sala gimnastyczna zrobiła już wrażenie na wielu harcerzach. Zapewne i tym razem odbęda się tam ciekawe rozgrywki.

Do zobaczenia w Łęgu!

Czuwaj!

 

„Gdzieś na „szlaku bursztynowym”
Gdzie sa lasy , bory w krąg,
Tu jest moja wieś kochana,
tu jest mój kochany Łąg.
Z lat dziecinnych,jak pamiętam.
We wsi zawsze kościół stał.
Jego dzwon i w dzień i w święta,
życiu memu sens swój dał.”

- Jerzy Warczak

 


*żartować, biegać/jeździć, wspinać się, karmić/jeść, narzekać, robić (coś), robić zamieszanie/hałas